Lapihaigus
Lapihaigust põhjustavad mitmed parasiitsed seened - Ramularia astaci, Fusarium või Oidium perekonna seened.

Lapihaigust põdevail jõevähkidel esinevad koorikul kas ümmargused või ovaalsed (harvem muukujulised) tumepruunid kuni mustad haiguskolded ehk „plekid“. Plekkide läbimõõt on tavaliselt 0,3-1,5 cm, mõnikord aga isegi 2-3 cm. Suuremate plekkide keskosas muutub koorik pudedaks ja võib hoopis laguneda. Vähkide keetmisel säilib plekkide tume, praktiliselt must, värvus ning need muutuvad punasel koorikul paremini märgatavaks. Plekkide tumeduse põhjustajaks on ilmselt melaniin, mis koguneb vähi organismi immuunsus-reaktsioonina haiguskolde ümber.


Foto: M. Hurt

Lapihaigus ei põhjusta kiiret ja massilist suremist, vaid tekitab funktsionaalseid häireid ning nõrgestab vähke, muutes need teistele haigustele vastuvõtlikumaks. Lapihaigus alandab ka vähkide turuväärtust, kuna haiguskollete paiknemine vähi koorikul rikub nende kaubanduslikku välimust. Haiged vähid tuleks veekogust eemaldada.

Tänapäeval leitud kogu Eestis k.a. Saaremaalt, kus varem polevat esinenud.
Viimased uudised 05. January - Uudised, küsimused ja kommentaarid Siia saad postitada küsimusi, ettepanekuid ja kommentaare vähikasvatuse teemadel