Vähikatk
Kõige ohtlikumaks haiguseks jõevähile on vähikatk, mis tapab enamasti kõik Euroopa vähiliigid. Vähikatk levis Euroopasse Ameerikast päris vähiliikidega ning on laastanud vähivarusid kogu Euroopas.

Vähikatku põhjustab seen Aphanomyces astaci, mis võib jõevähi tappa juba 5-10 päevaga alates nakatumisest. Katkuseent levitavad zoospoorid, mis on küllaltki lühiealised, püsides elujõulise ja liikumisvõimelisena mõnest tunnist kuni paari päevani.


Zoospoorid levivad veekeskkonnas ja võivad edasi kanduda püügivahendite ja haigete vähkide kaudu. Ka vähkidest toituvad loomad võivad levitada vähikatku. Ameerikast pärit võõrliik signaalvähk talub katku paremini kui Euroopa vähid ja võib seetõttu olla ise katku levitajaks. 


Haigestunud vähid on loiud, käimajalad on kanged (nn puujalakõnd), lakk allapoole koolutatud. Vähid tulevad urgudest välja ja on liikvel ka päeval. Neil puudub kaitserefleks ning sageli kraabivad end jalgadega. Siiski ei piisa loetletud sümptomitest, et vähikatku diagnoosida.

Vähikatku diagnoosimine on keeruline. Vanem meetod põhineb elusalt vähilt eraldatud seene söötmel kasvatamisel ja selle määramisel. A. astaci hüüfide äratundmine teistest seenesarnastest kasvajatest nõuab teatavaid kogemusi. Kaasaegsem viis, millega saab vähikatku kindlaks teha eelmisest meetodist kiiremini ja täpsemini, on molekulaargeneetiline meetod (PCR – polümeraasi ahelreaktsioon), mis põhineb vähikatku tekitaja seene A. astaci DNA tuvastamisel. Eestis seda praegu veel ei tehta.

Vähikatku tõrje:

Katku leviku ärahoidmiseks on vaja tõkestada tema zoospooride levikut.  Abinõud:

    1. .Jõe- ja signaalvähkide asustamise ja levitamise kontroll - vähkide ühest veekogust teise viimise      vältimine (ilma loata on keelatud vähki veekogusse asustada!)

    2. Mõrdade ja muude töövahendite desinfitseerimine

  • keetmine 10 min.
  • formaliiniga töötlemine (30 min 4 % = 1: 9 lahus), kange alkoholiga töötlemine
  • külmutamine (1 päev alla -10 kraadisel temperatuuril)
  • kuivatamine (läbikuivatamine näiteks päikese käes või saunas)
  • autoklaavimine
 
    3. Inimeste teavitamine - katk võib levida, kui katkutekitajat (zoospoore) sisaldavatvett kantakse ühest veekogust teise, neid võimalusi võib olla rohkem kui me arvata oskame.

Viimased uudised 05. January - Uudised, küsimused ja kommentaarid Siia saad postitada küsimusi, ettepanekuid ja kommentaare vähikasvatuse teemadel