Hautamisviisid

Eraldihautamine

Mari eraldatakse ema laka alt ja hautatakse inkubaatoris soojas vees kiirendatult. Teoorias on kunstliku hautamise eelised marja varasem koorumine ja nakkushaiguste leviku vältimine. Eestis jõevähi peal tehtud katsed ei ole häid tulemusi andnud. 


Looduslähedane hautamine

Marja hautatakse emaste laka all kas normaalrežiimis või soojas vees kiirendatult. Looduslähedase hautamise puhul võivad haigused emastelt kooruvatele poegadele üle kanduda. Poegade koorumist võib sarnaselt taimede ajatamisele kiirendada ja seeläbi toota suuremaid poegi asustamiseks või edasikasvatamiseks.

Normaalaegne hautamine

Emaseid peetakse sisebasseinides või tiikides (november-juuni). Kui mari on silmtäppstaadiumis (juuni lõpus) paigutatakse emased haudekastidessse, mis pannakse poegadebasseinidesse või tiikidesse (Joonis 2). Vähi vastsed kooruvad juuni lõpul või juuli algul.


Joonis 2. Emane marjaga vähk asetatakse plastiktoru sisse ja pannakse võrgust kassettidesse. Kui vähipojad on koorunud ja ema laka alt lahkunud, tõstetakse kassetid basseinist välja.
Foto: T. Paaver

Viimased uudised 05. January - Uudised, küsimused ja kommentaarid Siia saad postitada küsimusi, ettepanekuid ja kommentaare vähikasvatuse teemadel